Друзі, вітаю! Ринок систем спостереження в країні зростає. За даними за період з 2019 по 2022 роки, попит на відеоспостереження зріс на 30%, і зараз він продовжує збільшуватися.
У статті — про особливості нових тенденцій у побудові систем відеоспостереження. Читайте та дізнаєтеся, які пристрої зараз в ходу та які технології — у пріоритеті.
Роздільна здатність відеокамер для спостереження підвищується. Вже є пристрої, які підтримують сотні мегапікселів. Наприклад, декілька років тому китайські розробники зібрали камеру на 500 Мп. Звісно, це ексклюзивне рішення. В основному бізнес використовує камери на 2 Мп, які показують зображення у FHD. Втім, сьогодні пристойну частку ринку займають камери на 8 Мп, які записують відео у 4К.
Зростає роздільна здатність, росте й бітрейт, а значить підвищується навантаження на мережу та обладнання. Все це вимагає використання нових кодеків стиснення. Тож популярного HEVC/H.265 для 4К відео вже обмаль. На зміну йому приходить VVC/H.266, який заощадить ще 50% місця. Для порівняння: у H.265 півторагодинне відео в форматі UHD займе близько 10 ГБ. З H.266 знадобиться 5 ГБ.
Висока роздільна здатність камер потребує більше місця на дисковому сховищі. Нерідко компанії використовують спеціальні накопичувачі, призначені для відеоспостереження. Такі моделі захищають дані від втрат, оптимізовані під роботу з великим і безперервним потоком даних, мають збільшені показники напрацювання на відмову.
Тренд на хмарні технології — це природно для бізнесу. Компанії не потрібно використовувати допоміжне програмне забезпечення та локальні сервіси. Аналіз стану системи спостереження, перевірка сповіщень та реакцій на події — все це можна робити дистанційно.
Аналітика — потужний інструмент відеоспостереження, який використовує дедалі більше компаній.
У супермаркеті стоять камери спостереження з аналітикою. Вони збирають статистику руху, на основі якої вибудовується теплова карта. Завдяки їй власник магазину може побачити зони, які мають у покупців найбільший попит. Крім того, система спостереження допомагає визначити час, коли покупців найбільше. Камери стеження біля кас допомагають не лише оцінити ефективність працівників, а й спостерігати за чергами. Так, якщо вони надто великі, власник може найняти більше касирів, поставити каси самообслуговування. Камери спостереження з розпізнаванням обличчя та аналітикою допомагають контролювати доступ. Людина, особи якої немає в базі, просто не зможе пройти. Крім того, таке відеоспостереження може допомогти дотримуватися правил безпеки.
Припустимо, директор виробництва хоче, щоб у цех заходили лише співробітники у касках/захисних масках. Система спостереження працюватиме як контролер. Вона може:
Ще кілька років тому штучний інтелект використовувався лише у просунутих та дуже дорогих системах відеоспостереження. Сьогодні ШІ інтегрований у більшість камер середнього цінового сегмента. Штучний інтелект робить використання системи зручнішим, реагуючи на тривожні події з датчиків та повідомляючи про них. До того ж він економить час при роботі з відеорядом. Наприклад, камера з ШІ створює під час запису спеціальні метадані, які полегшують пошук потрібного відео. Щоб знайти запис, потрібно прописати критерії. Це не лише прискорює роботу, а й знижує навантаження на сервер: він працює не з важкими зображеннями, а з метаданими.
Висока роздільна здатність, аналітика, штучний інтелект, розпізнавання облич — усе це досить складні технологічні рішення. Це спричинило, що все більше замовників вибирають не окремі пристрої, а готові системи. Комплексні рішення дозволяють створити відеоспостереження точно таким, як хоче клієнт. Залежно від вимог замовника, відеоспостереження інтегрується із сигналізацією, датчиками руху та диму, системами контролю та керування доступом. Крім того, відеоспостереження може працювати спільно із системами логістики, контролю персоналу та фінансів.
Виробники випускають дедалі більше камер із вбудованими тепловізорами. З ними камери краще розрізняють живі об’єкти у темряві. Причому тепловізори удосконалюються. Ще недавно максимальна роздільна здатність тепловізора становила 640х480 пікселів, а тепер ця цифра стає стандартом.
Цифрові системи спостереження вже займають дві третини ринку. Але аналог не залишає ринок повністю. Річ у тому, що IP камери та реєстратори недешеві. До того ж багато хто вибудовував системи відеоспостереження давно, коли «цифра» не була такою популярна. Будувати ж систему заново, закуповувати пристрої та прокладати замість коаксіальних кабелів виту пару — це витрати часу та грошей. Однак IP відеоспостереження набагато функціональніше. І ті, хто використовує аналог, нерідко потребують цих функцій. З цієї причини з’явилася технологія HD CCTV, яка дає можливість передавати коаксіальним кабелем цифровий сигнал, тільки нестиснутий. Серед плюсів цієї технології:
Мінуси теж знайшлися:
Примітка: гібридні рішення користуються популярністю. Достатньо придбати гібридний відеореєстратор, щоб впроваджувати в систему спостереження й аналогові, і цифрові камери.
Відеоспостереження все частіше запроваджує не лише бізнес, а й приватні замовники. Тож багато камер дозволяють переглядати записи не тільки з комп’ютерів, відеореєстраторів, а й з планшетів, смартфонів. Багато провайдерів пропонують установку камер як додаткову послугу. Нерідко камери спостереження та відеодомофони інтегрують у системи розумного будинку.
Є пристрої, здатні надсилати оповіщення по смс або на електронну пошту при тривожній події. Спрацював датчик диму — є оповіщення, активувався датчик руху — надійшло оповіщення, плюс, спрацювала сигналізація та надійшов виклик охороні.
Ринок систем відеоспостереження розвивається, причому хоча IP системи стають все популярнішими, аналог не здається. До того ж розвивається стандарт HD CCTV. Зростає якість зображення, все більше камер оснащується штучним інтелектом та тепловізорами. Крім того, підвищується необхідність у великих обсягах сховищ, хмарних рішеннях та використання нових алгоритмів стиснення.
При цьому просунутих систем потребує не тільки бізнес, а й приватні особи.